Krem orzechowy jako zdrowy element diety

Krem orzechowy od BEE – choć dość kaloryczne – może być bardzo wartościowym produktem w zdrowej, zbilansowanej diecie. Ma szerokie zastosowanie. Kremu można używać jako dodatku do tostów, kanapek czy koktajli. Jest też popularnym składnikiem nadzienia do wypieków, bądź uzupełnieniem do porannej owsianki. Porządny krem orzechowy, dobrej jakości, może być wspaniałym urozmaiceniem zdrowej diety.

Jakie wartości odżywcze ma krem orzechowy?

Najpopularniejszym rodzajem orzechów, z których wytwarza się krem to orzechy arachidowe. Jest to spowodowane głównie ich charakterystycznymi walorami smakowymi oraz łatwą dostępnością, co pozwala na zachowanie przystępnej ceny produktów. Na sklepowych półkach można też znaleźć kremy, które w swoim składzie zawierają nerkowce czy migdały. Orzechy same w sobie są bardzo wartościowym elementem diety, dlatego takie kremy mogą dostarczyć wiele różnych, pozytywnie wpływających na zdrowie składników, m.in:

  • kwasy omega – 3
  • pełnowartościowe białko
  • przeciwutleniacze
  • duża ilość błonnika
  • witamina E
  • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dzięki zawartości tych substancji krem orzechowy dostarcza dużo energii, poprawia koncentrację, korzystnie wpływa na układ krwionośny, oraz spożywany w rozsądnych proporcjach może wspomóc proces odchudzania.

Czy jest różnica pomiędzy masłem, kremem, a pastą orzechową?

Wszystkie wyżej wymienione produkty to po prostu krem z prażonych orzechów. W 2018 roku Unia Europejska zastrzegła nazwę “masło” tylko dla produktów odzwierzęcych. Dlatego producenci dotychczasowego “masła orzechowego” zostali zmuszeni do zmiany nazw. Od tego czasu na półkach możemy znaleźć głównie kremy i pasty orzechowe, które są de facto tym samym produktem i niczym się nie różnią.

Jaki krem orzechowy wybrać?

Przede wszystkim należy zawsze sprawdzać skład. Najzdrowsze będą masła składające się w stu procentach z orzechów. Warto unikać głęboko przetworzonych produktów, gdzie na liście składników można znaleźć dodatkowe oleje roślinne, czy tłuszcze utwardzone. Krem orzechowy nie powinien też zawierać cukru czy soli. Często dobrym wyborem może być BIO krem orzechowy. Ceny produktów standardowych i BIO, zwykle są porównywalne, a w przypadku produktów ekologicznych producent daje gwarancję wykorzystania orzechów najlepszej jakości, pochodzących z kontrolowanych źródeł.

Kremy orzechowe to bardzo dobre produkty, które warto włączyć do swojej diety. Dzięki ich użyciu można stworzyć wiele smacznych i przy okazji zdrowych potraw, które na stałe mogą zagościć w codziennym jadłospisie.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com